Tuky jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Bez nich by náš organismus vůbec nemohl fungovat. Ovšem je velmi důležité zamyslet se nad tím, jaké tuky konzumujeme a v jaké míře. Lipidy v našem stravě měly představovat asi 20-25 % celkového denního příjmu energie. Všeobecně je můžeme rozdělit na živočišné a rostlinné. U živočišných je ten problém, že obsahují větší množství nasycených mastných kyselin. Musíme ale také zmínit, že se to týká také tuku palmového nebo kokosového, které se ve velké míře nachází v cukrovinkách a různých pochutinách.
Tyto tuky jsou navíc problematické z pohledu ekologického. Co se týče zdravotního hlediska, tyto mastné kyseliny mají vliv na rozvoj aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních chorob, obezity, inzulinové rezistence a diabetu mellitu druhého typu. V živočišných potravinách jsou tuky také často doprovázeny cholesterolem, což je další složka potravy, u které bychom si měli hlídat snížený příjem. Nasycené mastné kyseliny bychom pak měli nahrazovat pomocí mononenasycených mastných kyselin, které se ve větší míře nachází v rybím tuku nebo ve lněném oleji.
K čemu jsou nám tedy tuky dobré? Díky nim můžeme z potravy správně vstřebat vitamíny rozpustné v tucích, jako je vitamín A, D, E a K. Vedle toho jsou lipidy podstatnou složkou cytoplazmatické membrány veškerých buněk v našem těle. Zajišťují také třeba vznik látek, které modulují průběh zánětu a v neposlední řadě jsou tuky zásobní formou energie v našem těle. Vše se dá shrnout tak, že se musíme dívat, jestli tuků nepřijímáme příliš mnoho nebo naopak příliš málo. Je důležité vybírat si potraviny s co nejmenším obsahem nasycených mastných kyselin a větším množstvím těch kyselin nenasycených. Mezi takové patří třeba i olivový olej. Olivového oleje cena je něco, nad čím musíme přivřít oči, pokud doopravdy požadujeme kvalitu.