Skryté weby

Web


Takových webů je obrovská spousta. Převážně jsou podvodnického nebo kriminálního charakteru, ale mohou jej třeba mít i ti, kteří chtějí něco mít na webu, a ne na papíře, ale nechtějí, aby to viděl každý. Zvolím příklad. Někdo si dělá soukromé poznámky, nebo vede cestovní deník, popřípadě prodává auta, ale nestojí o to, aby to viděl třeba soused, nebo někdo z rodiny, nebo vůbec někdo cizí. Takže si narychlo postaví web přes šablony, zlikviduje SEO, aby jej nenašel klasický vyhledávač a šup. Má skrytý web, na který se podívá jen ten, kdo dostane přímý odkaz. Samozřejmě že i tento web lze ještě navíc zaheslovat.  

prohlížení webů

Spousta skupin, které nechtějí být tak moc vidět dává své weby na síť Tor. Ano, onen tolik zatracovaný Dark web, nebo Deep web. Zde slouží jako přípona onion, což je vlastně generická pseudodoména toho nejvyššího řádu. Tato problematika je děsivě složitá a nelze ji rozebrat jen tak v rychlosti. Prostě, pokud zde chcete něco najít, musíte mít Tor prohlížeč. To je zkratka z anglického The Onion Router a jeho základ spočívá v tom, že umí stránky s příponou onion otevřít. Není to samozřejmě jen jediný způsob, jak se k nim dostat, ale je nejpoužívanější a dá se říci, že i nejvíce jednoduchý.  

web ne pro každého

Pohybu na těch sítích, dá-li se to tak nazvat nelze nic vytýkat, pokud si ovšem neprohlížíte nelegální obsah, nebo neprovozujete trestnou činnost. Ovšem ty řeči, že otevřete přes Tor stránku a máte za dveřmi rychlou rotu FBI se samopaly je samozřejmě hodně velký nesmysl. Dále se k tomu nesmím vyjadřovat, takže, klidně na deep web můžete, ale pozor na jakoukoli protizákonnou činnost. Jinak se vystavíte trestnímu stíhání. A mimochodem, víte že dark web i deep web tvoří devadesát procent obsahu celého internetu? Některé prameny udávají i více. Ale pokud neznáte přesnou adresu, tak tu neuvidíte skoro nic.